Sekuestrohen armë dhe drogë në Durrës, 5 në pranga

49

kanabisSekuestrohen 50 kg lëndë narkotike e llojit kanabis sativa si dhe 5 armë në qytetin bregdetar të Durrësit. Droga ka pasur si destinacion tregun e brendshëm të qytetit, ku do të shitej e dozuar ndërkohë që mësohet se është blerë po në Durrës, në fashtin Shetel.

Ndërkohë që kanë përfunduar në pranga 5 persona të cilët po transportonin lëndën narkotike.Arrestimi i tyre ka ardhur në kuadër të finalizimit të operacionit policor te koduar “Wekeend”. Konkretisht u arrestuan në flagrancë shtetasit:

1-Rozart Biba, 24 vjec, banues në fshatin Shetel Shijak.
2-Avni Tuda, 32 vjec, banues në Shetel, me precedente te meparshem penale.
3-Arjan Lika, 29 vjec, banues ne Likesh Shijak.
4-Ramazan Gjoni, 47 vjec, banues ne Rromanat Durres.
5-Denis Dulaj, 25 vjec, banues ne Shkoder.

Droga e sekuestruar po transportohej me një automjet tip Ford Galaxy . Lënda narkotike është gjetur e vendosur ne thasë, ndërsa u sekuestruan dhe tre armë zjarri:

1-Dy pistoleta se bashku me kreherat me fisheke
2-Nje arme automatik model 56 se bashku me kreherin me 130 cope fisheke si dhe dy arme gjahu Shotgan.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua lënda narkotike, armet e gjetura si dhe automjeti me te cilin kryhej transporti. Hetimi po vijon ne drejtim te identifikimit te personave te tjere te perfshire ne kete veprimtari te paligjshme.