Rama: Energjia e Ditës së Verës, shtysë e mirë për të gjithë shqiptarët

43

rama-kryeminister_0Kryeministri Edi Rama iu bashkua të premten në Ditën e Verës të rinjve në kryeqytet në një ndeshje basketbolli, në minifushën e ngritur në lulishten “Vëllezërit Frashëri” përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.

Në fjalën e tij pas lojës me të rinjtë, Kryeministri Rama uroi që energjia që dhuron dita e verës të jetë një shtysë e mirë për të gjithë shqiptarët.

Kryeministri Rama, duke folur për lojën e basketbollit të zhvilluar sot mes përfaqësues së kombëtares së Basketbollit të 30-të viteve me parë dhe skuadres përfaqësuese të të rinjve, tha se, “edhe loja e basketbollit e fituar nga kombëtarja e 30 viteve më parë ndaj dy skuadrave të reja ishte një ngushëllim fantastik per brezat që po ikin”.

“Por ajo që u vu re dhe që duhet theksuar është ndërthurja e energjisë së të rinjve dhe eksperiencës së të vjetërve, që është një shembull i mirë për tu ndjekur”, theksoi Kryeministri.

Ndeshja e basktebollit, ku mori pjesë Kryeministri, i cili ishte  veshur me atlete e bluzë sportive, u ndoq nga shumë qytetare, të cilët bën edhe tifo për kreun e ekzekutivit

Sot në të gjithë vendin festohet Dita e Verës. Ashtu siç e ka bërë traditë prej disa vitesh edhe Tirana po feston sot Ditën e Verës. Festa ka mbledhur mijëra qytetarë në shëtitoret dhe rrugët e kryeqytetit. Ndryshe nga vitet e tjera këtë vit përveç aktiviteteve të organizuara nga Bashkia e Tiranës, një sërë aktivitetesh për festimin e kësaj dite janë organizuar edhe nga Qeveria.