Published On: Pre, Tet 18th, 2019

Rama dhe Cakaj në konferencë të jashtëzakonshme

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj do të dalin në një konferencë për shtyp në orën 17:00.

Mësohet se në konferencën e përbashkët, Rama do të japë vendimin zyrtar të BE-së për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Nga ana tjetër kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen, bëjnë të ditur burime diplomatike për median italiane “Ansa.it”.

Ndërsa Komisioneri i BE-së për Zgjerim Johannes Hahn shprehu zhgënjimin e tij, teksa deklaronte se vendet e BE-së nuk arritën në një marrëveshje për hapjen e negociatave në të dy vendet.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>