Qeveria e re betohet tek Presidenti

55

rama ministratQeveria që u votëbesua sot pasdite në Parlament u betua para Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Kryeministri Edi Rama mbërriti në godinën e presidencës rreth ores 18:00 dhe doli prej aty ne oren 18:35 minuta.

Qeveria e re u votëbesua me 82 vota pro dhe 55 kundër pas dy ditëve seanca me debate maratonë në sallën e Parlamentit sot rreth ores 16:40 minuta.

Pritet qe Rama te mbaje nje fjalim ne kryeministri.

Pas betimit ministrat nga godina e presidentit deri tek ajo e qeverisë do të ecin në këmbë. Ndërkaq rrugët janë boshatisur ndërsa simpatizantë të së majtës janë rreshtuar anash bordurave për të përshëndetur forcën e tyre politike që zyrtarisht sot ulet në karrigen e drejtimit të qeverisë.

QEVERIA E RE
1. Edi Rama, Kryeministër
2. Niko Peleshi, zëvendëskryeministër
3. Ditmir Bushati, ministër i Punëve të Jashtme
4. Mimi Kodheli, ministre e Mbrojtjes
5. Saimir Tahiri, ministër i Punëve të Brendshme
6. Klajda Gjosha, ministre e Integrimit Evropian
7. Shkëlqim Cani, ministër i Financave
8. Edmond Haxhinasto, ministër i Transportit dhe Infrastrukturës
9. Eglantina Gjermeni, ministre e Zhvillimit Urban dhe Turizmit
10. Arben Ahmetaj, ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregëtisë dhe Sipërmarrjes
11. Lindita Nikolli, ministre e Arsimit dhe Sportit
12. Nasip Naço, ministër i Drejtësisë
13. Mirela Kumbaro Furxhi, ministre e Kulturës
14. Erion Veliaj, ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë
15. Damian Gjiknuri, ministër i Energjisë dhe Industrisë
16. Edmond Panariti, ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave
17. Ilir Beqja, ministër i Shëndetësisë
18. Lefter Koka, ministër i Mjedisit
19. Milena Harito, ministre Shteti për Inovacionin dhe Administratën Publike
20. Bledi Çuçi, ministër Shteti për Çështjet Vendore
21. Ilirjan Celibashi, ministër Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin

Ndryshon faqja në ueb e kryeministrisë
Nga sot Edi Rama do të drejtojë nga godina e re e qeverisë. Ndryshime brenda godinës nuk dihet nëse kanë ndodhur, por faqja në ueb ka ndërruar krejtësisht fytyrë. Në www.km.al gjithsecili mund të shohë ndryshimet që ka pësuar faqja zyrtare e kryeministrisë.
faqja e re e kryeminstrise