Presidenti Nishani dekoron ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara

15

NishaniPresidenti  Bujar Nishani dekoroi sot ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara, Abdullah bin Zayed Al Nahyan-un me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Dekorata u dha me motivacionin: “Për merita të veçanta në forcimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, dhe mbështetjen që vendi i tij i ka dhënë  Shqipërisë dhe shqiptarëve”.

Kreu i shtetit theksoi se kjo ceremoni është para së gjithash, një certifikim i lidhjeve  të forta ndërmjet dy vendeve tona. “Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë mbështetës të spikatur të çështjes shqiptare në arenën ndërkombëtare duke dërguar trupa paqeruajtëse në Kosovë dhe ndihma për refugjatët kosovarë në qytetin e Kukësit. Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Emiratet e Bashkuara Arabe ishin vendi i parë i Gjirit Persik, të cilët e njohën Republikën e Kosovës si shtet i pavarur, vendim që u pasua edhe nga njohje të tjera nga vendet e Gjirit”, -u shpreh Nishani.

Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Abdullah bin Zayed Al Nahyan falënderoi presidentin Nishani dhe deklaroi se Emiratet e Bashkuara do të angazhohen për forcimin e marrëdhënieve të mëtejshme ndërmjet dy vendeve.

“Kjo medalje nuk më adresohet vetëm mua si person, por Shtetit të Emirateve të Bashkuara Arabe në tërësi. Ju siguroj, zoti president se Emiratet e Bashkuara Arabe do të angazhohen maksimalisht dhe me rigorozitetin më të plotë për konsolidimin, zhvillimin dhe forcimin e marrëdhënieve bilaterale mes vendeve tona mike”, -tha ministri Al Nahyan.

Në ceremoninë e veçantë, të organizuar sot në presidencë, ishin të pranishëm edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe kryebashkiaku i Tiranës, Lulzim Basha.