Presidenti i Bullgarisë vizitë në Tiranë, më 16 janar

47

presidenti bullgarMe ftesë të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, Presidenti i Republikës së Bullgarisë, Rosen Plevneliev, do të zhvillojë nga data 16-17 janar një vizitë zyrtare në vendin tonë.

Sipas zyrës së shtypit të Presidentit, gjatë vizitës në Tiranë, Presidenti Plevneliev do të pritet në një ceremoni zyrtare në Presidencë, si dhe do të takohet me Presidentin Nishani , ndërsa më pas do të japin një konferencë të përbashkët për shtyp. Presidenti bullgar Plevneliv do të marrë pjesë edhe në një koncert në Teatrin e Operës dhe Baletit të organizuar me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri – Bullgari, ku do të performojnë grupe folklorike shqiptare dhe bullgare.