PD proteston para Kryeministrisë

54

lulzim basha ne protest per drogenNën moton “Një popull në këmbë kundër drogës”,  ithtarët e Partisë Demokratike dhe vetë opozitarët janë grumbulluar para Kryeministrisë, për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama.Protesta filloi në orën 11: 36 minuta.

Ndërkaq, opozita deklaroi se, nuk synon të bllokojë statusin me protesta. Kreu i PD-së gjatë një takimi në Vlorë tha se, kjo është një mundësi e mirë për t’i përcjellë Evropës mesazhin se shqiptarët janë pro Evropës, kundër drogës.

“Me lëvizjen tonë të premten, ne do të çojmë një mesazh të fuqishëm edhe për integrimin. Duke i thënë Evropës se shqiptarët janë evropian në dinjitet dhe se narkotrafikantët janë një realitet i papranueshëm, dhe që shqiptarët janë të vendosur ta shporrin nga Shqipëria bashkë me përgjegjësin që i solli në krye të vendit”, – tha Basha.

Marshimi i sotëm vjen pas protestës së të enjtes së kaluar para Parlamentit, ndërsa siç deklarojnë vetë eksponentë të opozitës pritet të pasohet me të tjera në ditët në vijim.

Nis ardhja nga rrethet e mbështetësve të opozitës

Mbështetës të shumtë të opozitës nga të gjitha rrethet e vendit janë nisur drejt Tiranës për t’iu bashkuar marshimit para Kryeministrisë.

Një orë nga fillimi i protestës ish-kryeministri, Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë të bashkohen në shesh para Kryeministrisë.

Ish-kryeministri, Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë t’i bashkohen protestës së sotme të opozitës. Përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social “Facebook”, Berisha fton shqiptarët të protestojnë.

“Sot të gjithë në sheshin Skënderbej në protestën Rama IK!Të dashur miq, të gjithë në protestën Rama IK në ora 11:00 në sheshin “Skënderbej”. Të protestojmë kundër njeriut që po shndërron Shqipërinë në kartelin e drogës, që avionët e drogës na i shiti për mushkonja, që me qeverinë e tij ka bërë Shqipërinë vendin më të pasigurt në Evropë, që rrëmbeu votat me mashtrime dhe para të pista dhe po zhyt shqiptarët në papunësi, varfëri dhe mjerim. Zgjidhja është Rama IK! IK! IK!”, shkruan Berisha.

Kryetari i Partisë Demokratike duke mbajtur fjalimin në podiumin e ngritur në krah të godinës së Kryeministrisë tha se, Tirana, Jugu dhe Veriu janë sot në shesh për t’i thënë Ramës të ikë pasi ra moralisht ditën kur u kap avioni në Divjakë.

“Është këtu Tirana zemra e vendit, është këtu Jugu dhe Veriu, janë shqiptarët në këmbë, shqiptarët në shesh, shqiptarët e bashkuar pa dallime politike, shqiptarët kundër një armiku shumë të rrezikshëm që po kërcënon vendin tonë, po minon bazat e civilizimit, po kërkon të prishë traditat tona,  të marrë peng dhe të shtypë liritë tona, të asgjesojë ëndrrën tonë evropiane.  Ky armik është droga, është narkotrafiku me përmasa të frikshme i ngritur në sistem me një shpejtësi të pabesueshme gjatë 5-6 muajve të fundit. Është oligarkia financiare e bosëve dhe baronëve akoma të paprekshëm të drogës që administrojnë këtë ndërmarrje kriminale tashmë gjiganteske me symbyllje, syshkelje dhe përfshirje të Edi Ramës dhe kupolës së tij”, – u shpreh Basha.

Kreu i PD-së vazhdoi më tej duke theksuar se, asnjë vend i botës nuk ka përparuar nga droga, pasi ajo ka shkatërruar familje, ka kthyer fëmijët kundër prindërve dhe anasjellas. Basha deklaroi se, vlera e drogës së kapur në 4 muaj shkon në 250 mln euro.

Basha tha se, qytetarët në protestë kërkojnë largimin e kryeministrit Rama, si përgjegjës kryesor për situatën e krijuar në vend me trafikun e drogës.

“Kërkojmë largimin e tij nga qeveria për situatën e krijuar si përgjegjësi numër 1. Duhet të mbrojmë qytetarët nga kthetrat e trafikut të drogës. Qytetarët e kanë kuptuar shumë mirë se ku fle lepuri i narkotrafikut, e kanë kuptuar se Rama është përgjegjës për qëndrimin që mban, dhe mënyrën si po qeveris. Përpjekjet e përditshme për fshehjen e trafikut të drogës janë përgjegjësi e Ramës.

Rikthimet në radhët e Policisë së Shtetit të personave të implikuar në trafik droge janë përgjegjësi e Ramës”, – tha Basha.

Sipas tij mandati i Ramës është njollosur nga narkotrafiku që ka përfshirë vendin. Ai tha se, kryeministrit i ka mbetur vetëm të zgjedhë orën e largimit, të dorëheqjes.