Opozita bojkot Kuvendit. Paloka: Me Ramën jo drejt BE-së, por Senegalit

53

edi-palokaOpozita ka braktisur Kuvendin sot, kur pritet të kalohet për miratim Akti Normativ për Nëpunësin Civil. Përjashtim nga ky bojkot kanë bërë deputetët e Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, të cilët nuk kanë braktisur punimet e Kuvendit.

Shpëtim Idrizi, Dashamir Tahiri, Tahir Muhedini dhe Omer Mamo, kanë vendosur të mos i bashkohen bojkotit opozitar, pavarësisht se janë shprehur se nuk do të votojnë pro Aktit Normativ.

Në hapje të seancës parlamentare ishin prezent vetëm Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, deputeti Gent Strazimiri dhe kreu i PR-së, Fatmir Mediu. Paloka, gjatë fjalës së tij akuzoi Kryeministrin Rama, se nën udhëheqjen e tij nuk do të shkohet në BE, por drejt vendeve si Senegali.