Operacioni “Oriku-2018”, në pranga 23 vjeçari

55

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 23 vjeçar, i dyshuar si autor i vjedhjes së disa banesave në qytet. Finalizimi i operacionit të koduar “Oriku-2018” çoi në arrestimin e shtetasit Erjon Baraj, 23 vjeç, banues në Vlorë.

“Policia e Vlorës ka bërë të mundur finalizimin e këtij operacioni mbi bazën e të cilit është arritur kapja dhe ndalimi i shtetasin Erjon Baraj, si autor i dyshuar për vjedhjet e banesave në pronësi të shtetasve E.P dhe M.D, në datën 14 Shtator 2018, në Orikum” informon policia.

Nga hetimet e kryera nga ana e policisë, ka rezultuar se ky shtetas dyshohet të jetë autorë i 4 vjedhjeve të tjera,për të cilat po punohet për dokumentimin e plotë të tyre

– Në datën 14.09.2018, vjedhje e mbetur në tentativë e banesës së shtetasit A.Sh, Orikum.

– Në datën 14.09.2018, vjedhja e shtetasit Y.L, Orikum.

– Në datën 18.08.2018, vjedhja e banesës së shtetasit A.R, Orikum.

– Në datën 11.09.2018, vjedhje e mbetur në tentativë e banesës së shtetasit J.K, Vlorë.

Policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

-bizhuteri floriri me vlerë; unaza, varëse, vëthë, medaljon etj,

-mjete të ndryshme që shërbenin për kryerjen e vjedhjeve; çekiç, kaçavida, çelësa mekaniku etj.

-tesha (rroba) të veshura për kryerjen e vjedhjeve, fiksuar edhe nga kamerat e sigurisë.