Ndahet nga jeta ish-trajneri i Shqipërisë, Josip Kuzhe

75

josip kuzheIsh-trajneri i kombëtares shqiptare, Josip Kuzhe, ndërroi jetë pasditen e sotme. 61-vjeçari ka qenë i sëmurë prej kohësh nga leucemia, ndërsa sot ai u nda përfundimisht nga jeta. Kroati erdhi në krye të kombëtares zyrtarisht më 20 maj të 2009-s, pas shkarkimit të trajnerit holandez Ari Han, duke i drejtuar kuqezinjtë për 18 muaj, në 13 ndeshje zyrtare me një bilanc prej 2 fitoresh, 4 barazimesh dhe 7 humbjesh dhe në 11 ndeshje miqësore me një bilanc prej 6 fitoresh, 3 barazimesh dhe 2 humbjesh.
Kuzhe ka hyrë në historinë e kombëtares shqiptare si trajneri që ka arritur fitoren më të thellë në historinë e përfaqësueses sonë: 6-1 ndaj Qipros në një ndeshje miqësore të vitit 2009