Mashtroi duke marrë 10.000 euro, arrestohet 49 vjeçari

74

Policia e Shkodrës ka arrestuar një 49-vjeçar, i cili me anë të mashtrimit ka arritur të  marrë vlerën 10.000 euro.

Uniformat blu vunë në pranga B.A., banues në Librazhd. Dyshohet se ai, në muajin janar 2018, i ka marrë nëpërmjet mashtrimit shtetases B.P.,  shumën prej 6000 euro për të marrë provimin e Licensës së mësuesisë, si dhe shumën 4000 euro për të marrë një të drejtë studimi jashtë shtetit për djalin e saj.

Gjithashtu akuzohet se ka ushtruar ndikim të  paligjshëm tek shtetasi me iniciale E.S., punonjës në fushën e  arsimit.

“B.A., 49 vjeç, banues në Librazhd,  për veprat penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe ”Mashtrimi”, i dënuar dhe më parë për të njëjtat vepra penale,”-raporton policia.

Gjithashtu, u proçeduan në gjendje të lirë shtetasit me iniciale B.P. dhe E.S., për veprën penale “Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme.