Kukësi, 6 gola Flamurtarit për Evropën

71

Kukesi 2U luajtën sot ndeshjet e javës së 24-t të Kategorisë Superiore, në të cilat u regjistruan rezultate surprizë. Kukësi ka fituar me rezultatin e thellë 6-1 në fushën e vet me Flamurtarin, duke ruajtur vendin e dytë, që i siguron pjesëmarrjen në Europa League.

Në minutën e 8-të Allmuça zhbllokon shifrat me anë të një 11-metërshi të gjuajtur saktë, ndërsa është përsëri mesfushori kryeqytetas që në të 22’ shënon dhe golin e dytë. Në 45 minutat e dyta kuksianët shënojnë dhe katër herë të tjera, ndërsa golin e nderit për vlonjatët mban firmën e Gjergji Muzakës.

Me këtë fitore Kukësi është pranë arritjes historike, pjesëmarrjes për herë të parë në një kompeticion evropian, ndërsa këtij objektivi i largohet Flamurtari.

Në ndeshjet e tjera, Teuta fitoi 2-1 në transfertë me Bylisin, duke hedhur një hap të sigurt drejt Evropës, ndërsa Tirana frenohet në një barazim pa gola në “Loni Papuçiu” me Apoloninë. Besa me fitoren 1-0 në Shkodër siguron mbijetesën, ndërsa Shkumbini me humbjen po 1-0 në Laç, zbret automatikisht nga kategoria.

Në Gjirokastër, përballja mes dy ekipeve që e kanë prerë biletën për në Kategorinë e Parë përfundoi në barazim 2-2.