Korrupsioni, Rama: Indeksi si s’ka më keq

50

RAMA-vloreNë një Konferencë të shkurtër për mediat Kryeministri i vendit Edi Rama e ka konsideruar pozicionin e Shqipërisë sipas raportit të ‘Transparency International’ një shuplakë të fortë ndaj vendit dhe fenomenin të trashëguar nga qeveria e mëparëshme.

“Në vitin 2012 Shqipëria ka marrë një shuplakë të fortë nga indeksi i korrupsionit, por këtë vit indeksi ishte si s’ka më keq”, tha Rama.

Më tej Kryeministri shprehu besimin dhe angazhimin e qeverisë dhe mazhorancës për normalizimin e situatës.

“Gjendja do të normalizohet ditë pas dite me durim dhe përkushtim që është vënë re nga qytetarët, por edhe nga miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë. Ne i dimë vështirësitë e njerëzve në nevojë, të sëmurëve në spitale, mjekëve, të rinjve, të moshuarve dhe sipërmarrësve. Dimë vështirësitë e të papunëve dhe 1001 punët që kemi për të bërë. Të çbësh një gjë të bërë keq është më e vështirë se sa ta bësh atë nga fillimi. Varfëria, korrupsioni dhe papunësia janë armiqtë më të betuar të shqiptarëve dhe kjo qeveri do të jetë armikja më e betuar e tyre në emër të shqiptarëve”, tha Rama.