Kiev, dhjetëra të plagosur nga forcat policore

Share This
Tags

ukraike kievShumë manifestues janë plagosur natën e kaluar në Kiev gjatë një konfrontimi me policinë. Opozitarë ukrainas po protestonin kundër dënimit të tre nacionalistëve me 6 vite burg, pasi ato kërkonin të rrëzonin bustin e Leninit më 2011. Policët kanë filluar të godasin protestuesit kur ato filluan të hidhnin bojëra të ndryshme mbi makinat e tyre për t’i bllokuar. Në mes të plagosurve është edhe ish Ministri i Brendshëm, Iouri Lutsenko.

Pavarësisht dhunës së ushtruar policore, manifestuesit kanë qenë të vendosur në protestën e tyre dhe nuk janë zmbrapsur as nga dhuna policore.

Manifestuesit kanë që prej dy muajsh që protestojnë në sheshin e pavarësisë për të denoncuar vendimin e presidentit Ianoukovitch për t’i kthyer kurrizin Bashkimit Europian ndërkohë që ka nënshkruar marrëveshjen për përafrim me Rusinë.

Emrat e policëve të cilët kanë ushtruar dhunë në nëntorin e kaluar, nuk janë bërë të ditur për publikun, ndërkohë që protestuesit i bëjnë thirrje forcave policore të heqin maskat nga fytyra për të marrë përsipër përgjegjësitë, mbi aktet e dhunës që po kryejnë ndaj qytetarëve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>