Ja si të dobësoheni

58

dobesimShume persona ne menyre te vazhdueshme dhe pa sukses provojne dieta dhe menyra nga me te ndryshmet per tu dobesuar. Ne vazhdim ne do t’ju prezantojme disa hapa te thjeshte te cilet duhet ti keni parasysh ne rastin e cilesdo diete qe mbani.

Du ke ndjekur keto keshilla ju do te arrini te dobesoheni me shume lehtesi.
Nje molle ne dite
Ekspertet keshillojn ete hani se paku nje molle ne dite nese deshironi te shpetoni nga kilet e teperta dhe vajtja te mjeku. Molla eshte e pasur me nje lende te quajtur paktine dhe eshte e pasur me fibra, te cilat ngadalesojne procesin e tretjes dhe ju mbajne te ngopur per nje kohe me te gjate.
Me pak ushqim
Nese ju pelqen te hani dhe keni nje oreks te hapur nuk do ta keni te lehte te dobesoheni. zgjidhni nje diete me nje ushqim te pakesuar  ne vend te nje diete te rrepte e cila ju thote te mos hani asgje. Fokusouni ne gjerat qe beni dhe perpiqunite fitoni zakone te shendosha. pas nje fare kohe ne shtepi do te gjeni ushqime te shendetshme ne vend te ushqimeve te demshme per trupin.
Pini uje para ushqimit
Konsumimi i ssasive te medha te ujit eshte i rendesishem per shendetin ne pergjithesi, por ne vecanti edhe per te ren ne peshe. Ekspertet e nutricionizmit keshillojne qe te pini uje vecanerisht para ushqimit. Ne kete menyre ju do ta mbushni barkun dhe si rrjedhoje do te lini me pak hapesire per ushqimin qe do te konsumoni dhe do te ndjeheni me te ngopur. Sipas nje studimi, personat te cilet kishin pire nga dy gota uje para ushqimit kishin rene 2.3 kg me shume se ata qe nuk kishin pire.
Shtoni farat e lirit ne ushqimin tuaj
Nje menyre e lehte per te ndihmuar dobesimin eshte te perdorni nga dy luge caji fara liri. Kete ju mund t’ia shtoni sallates apo supestuaj. Fara e lirit permban shume fibra dhe do t’ju mbaje te ngopur per nje kohe te gjate.
Me pak qumesht
Qumeshti i lopes eshte shume i pasur me yndyra dhe ndikon ne shtimin e peshes. Prandaj, per te ulur yndyren qe konsumoni zgjidhni qumesht me sa me pak yndyre. Pervec qumeshtit ju duhet te keni kujdes edhe me produktet e tij. Perdorni me kujdes ato dhe zgjidhni produkte me sa me pak yndyre.
Me shume produkte bimore
Provoni te kenaqni shijet tuaja duke konsumuar produkte bimore ne vend te atyre shtazore. Shtoni sa me pak mish ne gjelle dhe sa me shume zarzavate. Mos harroni ta minimizoni sasine e vajit qe ia shtoni ushqimeve. Nese jeni admirues te ushqimeve te shpejta, beni mire ti harroni ato per nje kohe dhe te konsumoni sallate ne vend te tyre.
Planifikojeni ushqimin ditor
Sic i beni me plan mbledhjet, qellimet dhe pjesen tjeter te jetes, ashtu veproni edhe me suhqimin dhe ushtrimet fizike. Per shembull, bejeni plan qe 30 minuta pas zgjimit te hani pak buke te thekur me djathe pa yndyre. Me vone, pas afersisht 3 oresh, hani nje molle dhe pini uje. Keshtu duke planifikuar dhe duke iu permbajtur planit, ju do te kaloni mengjesin duke konsumuar kalori.
Pushoni para ushqimit
Kurdo kur keni ndonje problem jeni te shqetesuar, mos u ktheni menjehere nga ushqimi per te kerkuar mbeshtetje. Provoni te mbyllni syte ne nje kohe dhe te pushoni per pese minuta. Keshtu ju do ta kaloni momentin stresues dhe kur te jeni me te qete mund ta kontrolloni me mire oreksin dhe sasine e ushqimit qe konsumoni.