Franca legalizon martesat e të njëjtit seks

65
foto ilustruese
foto ilustruese

Franca u bë vendi i 14 që legalizoi martesat e të njëjtit seks.

Presidenti Francois Hollande e nënshkroi ligin sot, një ditë pasi Këshilli Kushtetues hodhi poshtë një sfidë ligjore nga opozita e krahut të djathtë – partia UMP e ish presidentit Nicolas Sarkozy.

Dje, udhëheqësi francez tha se ai do të sigurojë që ligji të zbatohet në mbarë vendin, dhe nuk do të pranojë asnjë përçarje.

Ministrja franceze e drejtësisë, Christiane Taubira tha muajin e kaluar se projektligji nuk heq të drejtën e askujt, ndërsa u jep të drejta të tjerëve. Ajo tha se martesat e para mes homoseksualëve mund të ndodhin në fillim të qershorit./voa/