Dhunë ndaj shqiptarin: S’jam i “Agimit të Artë”

55

dhunoi shqipPersoni që para dy ditësh dhunoi një 20 vjeçar shqiptar në qytetin e Lamias, ka mohuar që të ketë lidhje me “Agimin Artë”, madje ka akuzuar shqiptarin se ishte ai që e provokoi i pari.

35 vjeçari i denoncuar nga shqiptari ka thënë se nuk ka lidhje me “Agimin e Artë”, por ndodhej në zyrat e partisë neonaziste për t’i shpëtuar përplasjes së policisë me antifashistët.

Ndërkaq një video e publikuar nga media lokale, vërteton lidhjet e tij me nonazistët. Në video duket dhunuesi i cili ka qenë jashtë zyrës së neonazistëve edhe një natë para incidentit, së bashku me militantë të tjerë të “Agimit të Artë”, gati për t’u përleshur me antifashistët.

Videoja e realizuar një natë para sulmit, tregon 35 vjeçarin me një fanellë blu, që bashkë me të tjerë neonazistë, ndodhen jashtë zyrave të degës lokale të partisë dhe hedhin slogane, fyerje dhe kërcënime në drejtim të antifashistëve, që protestonin në rrugë për vrasjen e këngëtarit Pavlos Fissas.

20 vjeçari shqiptar (në foto) tha në lidhje me incidentin: “Ai më pyeti nëse unë jam shqiptar dhe kur u përgjigja “po”, më goditi në fytyrë dhë në hundë. Nuk e fyeu askush”.

Nga ana e tij 35 vjeçari ka pohuar se është një keqkuptim: “Kanë parë bluzën time dhe kanë kujtuar se jam i “Agimit të Artë”, por unë nuk kam asnjë marrëdhënie me të. Unë bëj shoqëri me pakistanezë dhe shqiptarë. Nuk jam racist. . . Më quajtën Hrisavgjit (nga emri i partisë në greqisht “Hrisi Avgji”) dhe më fyen. Për këtë arsye e godita. Unë shkova te zyrat e Agimit të Artë për t’u fshehur, sepse miqtë e shqiptarit ishin duke më ndjekur”.

Edhe dega vendore e “Agimit të Artë” në Lamia, në një deklaratë pretendon se nuk ka të bëjë me sulmin mbi 20 vjeçarin shqiptar të enjten në mbrëmje në qendër të Lamias.

Pas vrasjes së këngëtarit të majtë, anëtarët e partisë neonaziste janë vënë nën mikroskopin e medias dhe opinionit publik, ndaj partia “Agimi i Artë” përpiqet të distancohet zyrtarisht nga incidente të tilla.