Deputeti i PD-së i versulet Ramës e qëllon me vezë në Kuvend

73

Ka nisur me tensione seanca e sotme parlamentare. Ndërkohë që kryeministri Edi Rama mori fjalën në Parlament, deputeti i PD Endri Hasa është vërsulur drejt tij, duke e qëlluar me vezë. Ndaj Ramës janë hedhur dy vezë, njëra e kapi në kraharor, kur tjetra i kaloi mbi kokë.

Mësohet se deputeti Hasa i ka thënë Ramës: “Këto i ke nga studentët”.

Pas kësaj situate tensioni, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ndërpreu seancën dhe kërkoi përjashtimin e deputetit Hasa.

Ne oren 11: 26 u mblodh byroja e Kuvendit dhe vendosi perjashtimin e deputetit demokrat me 10 dite nga Kuvendi.

Momentet e tensionit

Deputeti i PD-së i është afruar kryeministrit Rama i cili doli në foltore menjëherë pasi foli kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Pas kësaj situate, në orën 10:50 kreu i PD, Lulzim Basha dhe ish kryetari i PD Sali Berisha u larguan nga salla.

Rama po deklaronte: Basha u kthye me mandate të pjekura por jo të djegura. Vetë do të shkoj të vazhdoj dialogun e vështirë me studentët” kur deputeti demokrat Endri Hasa ka tentuar ta godasë me vezë kryeministrin Rama duke i percjelle mesazhin se e kishte nga studentet.

Nderhyrja e gardes ka qene e shpejte dhe e menjëhershme.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi,urdheroi përjashtimin e deputetit Endri Hasa dhe Sherbimin ta nxirrte jashte, por deputeti refuzoi të dalë jashtë parlamentit.