Braçe: Falimentimi i Belle Air mashtrim, prokuroria ndjekje penale

63

belleair2Deputeti socialist Erjon Braçe ka deklaruar në rrjetin social FB se falimentimi i Kompanisë ajrore Belle Air, nuk është veçse një mashtrim. Sipas Braçes, kjo Kompani i detyrohet shtetit 5 milionë euro në taksa dhe tatime, që i ka të papaguara, si edhe 15 milionë euro borxh, që ua ka marrë bankave të nivelit të dytë. Belle Air u ka marrë lekët 4000 qytetarëve shqiptarë, duke i detyruar ato të paguajnë edhe një tjetër shumë që të udhëtojnë me një linjë tjetër. Për të gjitha këto, Braçe ka deklaruar se duhet patjetër një hetim penal për të parë se kush fshihet konkretisht pas linjës së ish qeverisë Berisha, që transportonte në kohë zgjedhjesh votues.

Shënimi i plotë i Braçes:

“Falimenti i kompanise se ish qeverise Berisha eshte mashtrim!! Teresisht mashtrim!!

Duhet hetim penal dhe qeveria duhet ta kerkoje menjehere!! Belle air eshte nje njohje e vjeter!!  Jam marre me te qysh nga viti 2006!! Ate kohe Ministri i Transportit Lulezim Basha nisi nje beteje ne tregun vendes te transportit ajror, tamam per ti bere vend kesaj kompanie.

Prej asaj kohe; per 6 vite me rradhe kam monitoruar, hetuar dhe denoncuar sjelljen e kesaj kompanie, detyrimet e vazhdueshme ndaj qytetareve dhe institucioneve shteterore, atyre qe mbullojne tregun, atyre fiskale dhe posacerisht autoritetit te konkurences!!

Qeveria e Sali Berishes e mbronte dhe e favorizonte! Bashke me qeverine dhe cdo institucion tjeter! Keshtu derisa u be dhe u soll, perfitoi si monopol!!

Si i tille u soll me qytetaret te cilet jo vetem i grabiste me cmimet ne raport me sherbimin mizerabel; krejt ndryshe u soll me politiken!!

Pra: ju kujtohet maji e qershori i ketij viti kur kompania ofronte udhetime falas per llogari te politikes dhe nevojes se qeverise per te fituar zgjedhjet!!!

Tani ja ku jemi; kompania ka pezulluar fluturimet; kompania ka nisur procedurat per te shpallur vete falimentin; kompania i ka mbi 5 milion euro tatime e taksa pa paguar qeverise;
kompania i ka mbi 15 milion euro borxh tre bankave te nivelit te dyte ne shqiperi;
kompania ka te tjera detyrime ndaj aeroportit te tiranes dhe nje sere kreditoresh te tjere private; mbi te gjitha; kompania ka marre peng mbi 4000 shqiptare te cileve ju ka marre parate e biletave dhe tani u kerkon para te tjera per te udhetuar me nje kompani qe ajo vete e ka kontraktuar!!

Kur gjendja arrin ketu, qeveria nuk duhet te mjaftohet me nje sqarim!!

Qeveria duhet:  te nise hetimin administrativ, fiskal per kete kompani!! Te kerkoje hetimin penal per kete kompani!!

Jane te domosdoshme: per te njohur nje here te vetme zyrtarisht se kush jane pronaret e kesaj kompanie, pas kesaj per ti detyruar te marrin pergjegjesine ligjore per te gjitha shkeljet administrative dhe krimet e kryera;
(as tani qe gjendja eshte kritike kerkush nga drejtuesit e kompanise nuk eshte ketu, nuk eshte publik, nuk shkon neper takimet zyrtare dhe nuk del te prezantohet te marre pergjegjesi; ky eshte kulmi)

Per te pare dhe analizuar bilancet e kompanise monopol e cila krejt pa pritur shpall falimentin nderkohe qe kompania vjet ka transportuar gati 1 milion udhetare dhe me cmime teresisht tregu;

Ne fund te fundit; per te pare nese falimenti eshte mashtrim dhe ku kane perfunduar parate e kesaj kompanie.

Per ta detyruar deri ne fund: te demshperbleje qindarke me qindarke qytetaret shqiptare per demet qe ju ka shkaktuar ne vijimesi.

E gjitha kjo histori ka te beje me ish qeverine e Sali Berishes!!

Falimenti i shpallur tani, nuk ka asfare lidhje me krizen ekonomike apo recesionin, numri i udhetareve te kompanise dhe te ardhurat e saj kane qene mjaftueshmerisht te larta.

Jo! Kompania nuk do te paguaje detyrimet qe i ka qeverise dhe kreditoreve te tjere; kompania nuk do qe te hetohet per te ardhurat e saj te fshehura dhe ti nenshtrohet detyrimeve fiskale per fitimet e fshehura; kerkon te trazoje opinionin dhe te hedhe qytetaret ne marredhenie me te kunder qeverise.

Deri tani, me kaq te dhena une dyshoj fort se:

Falimenti eshte mashtrim!!”