Braçe denoncon: Arka e shtetit është bosh, ky është krimi i Sali Berishës

56

Erion-Brace1Deputeti socialist Erjon Braçe denoncon sërish publikisht, boshatisjen e arkës shtetërore nga qeveria Berisha. Braçe deklaron, se qeveria ka marrë borxh 273. 000. 000 dollarë borxh për tre muaj dhe për 6 muajt e tjerë kanë ngelur vetëm 28 milionë dollarë.

Ai i drejton një pyetje Berishës: Çfarë u ndërtua në këto 3 muaj me kaq para?

Arka e shtetit eshte bosh!! Ky eshte krimi i Sali Berishes dhe bashkepunetoreve te tij! Kjo eshte arsyeja pse Berisha flet per “bilancin qeverises”, 1 mujor, te Rames pa pushtet; Kjo eshte arsyeja pse “nen teja e tij” Basha, flet per “INSTAT-in” dhe kundershton pavaresine e tij.

Lexoini keto shifra:

Ne 6 muajt e vitit te ikjes, veçmas ne Mars, Prill, Maj, Berisha nuk mblodhi:

130. 000. 000 DOLLARE TE ARDHURA TATIMORE!!
(Parate ju falen klienteve te Sali Berishes per nevoja elektorale)

Ne 6 muajt elektorale, veçmas ne Mars, Prill, Maj, Berisha mori:

380. 000. 000 DOLLARE BORXH DHE E COI NE KETE NIVEL DEFICITIN E BRENDSHEM
(Eshte 155 milion dollare me shume se plani)

(Parate e mara borxh, u perdoren per shpenzime elektorale, “investime”:
122 milion dollare ne mars-prill, 80 milion dollare ne prill-maj, 67 milion dollare ne maj-qershor;
NE TOTAL: 269. 000. 000 DOLLARE TE PAGUARA NE VETEM 3 MUAJ)

NJE PYETJE E RENDESISHME ENDET NE AJER E PERPLASET ME SURRATIN E BERISHES: CFARE U NDERTUA NE 3 MUAJ ME KETO PARA?

Ne ane tjeter, te kthehemi tek arka bosh;

Parate u morren borxh ne shumice nga marsi ne qershor: 
94 milion dollare ne mars-prill, 91 milion dollare ne pril-maj, 88 milion dollare ne maj-qershor; 
TOTALI 273. 000. 000 DOLLARE BORXH PER TRE MUAJ.

NE 6 MUAJ HUAMARRJA E BRENDSHME ESHTE SA 91% E PLANIT VJETOR!!

PER 6 MUAJT E TJERE KANE MBETUR VETEM:

28 MILION DOLLARE!!

Banka e Shqiperise, Guvernatori i saj e lejoi dhe pagoi qindarke me qindarke nevojen elektorale te Qeverise se Sali Berishes per te marre borxh!!

NUK I THA ATE QE E DETYRONTE LIGJI TA BENTE: N D A L!

Ne menyre te perseritur ai “bashkepunoi” dhe pagoi shpenzimet elektorale te Sali Berishes, deri ne qindarken e fundit, por me parate e popullit.

LEXOINI EDHE KETO SHIFRA:

Ne 2009-ten, VITI I ZGJEDHJEVE POLITIKE, ai e lejoi Qeverine dhe pagoi deri ne nivelin e deficitit:
293. 000. 000 dollare;

Ne 2010-ten, VITI NORMAL, ai e lejoi Qeverine dhe pagoi deri ne nivelin e deficitit:
124. 000. 000 dollare;

Ne 2011-ten, VITI I ZGJEDHJEVE LOKALE, ai e lejoi Qeverine dhe pagoi deri ne nivelin e deficitit:
228. 000. 000 dollare;

Ne 2012-ten, VITI NORMAL, ai e lejoi Qeverine dhe pagoi deri ne nivelin e deficitit:
128. 000. 000 dollare;

Ne 2013-ten, VITI I ZGJEDHJEVE POLITIKE, ai e lejoi Qeverine dhe pagoi deri ne nivelin e deficitit:
380. 000. 000 dollare 

KA BASHKEPUNUAR ME QEVERINE NE CDO VIT ZGJEDHJESH; Ky eshte viti kur ka qene me bashkepunues se kurre; KY ESHTE VITI KUR U HODH ME KOKE!!

POR: KY ESHTE SHPERDORIMI ME I MADH I PUSHTETIT TE BANKES SE SHQIPERISE DERI NE VARESI TOTALE NDAJ QEVERISE!!”,- deklaron deputeti socialist Erjon Braçe.