Berisha, thirrje popullit: Të gjithë në protestë kundër dyshes Rama-Meta

57

Foto nga Armando Babani

Ish kryeministri i vendit Berisha, në një komunikim në rrjetin social Facebook, i bën thirrje popullit që të dalë në protestë në mbrojtje të opozitës. Sipas Berishës, dyshja Rama-Meta po përpiqet të asgjesojë opozitën, duke i hequr  de facto të drejtën kushtetuese për krijimin e komisioneve hetimore parlamentare.

“Te dashur miq, kreret e aleances anti-integrim Rama-Meta kane vendosur te asgjesojne opoziten e vendit duke i mohuar, ne nje hark kohor te shkurter, per te dyten here rradhazi, te drejten kushtetuese themelore te opozites, te drejten per krijimin e komisioneve hetimore, pra te drejten e kontrollit parlamentar. Me kete akt dyshja anti-integrim Rama-Meta de facto asgjeson opoziten si institucion sovran ne kuadrin kushtetues te nje vendi, e shtyp ate dhe e shnderron ne nje organizate pa asnje vlere, thjeshte nje gjethe fiku e shtetit policor te neobllokmeneve shqiptar. Ndaj i bej thirrje popullit opozitar te ngrihet ne protestat me te fuqishme dhe mbroje me cdo kusht opozitarizmin dhe opoziten e vertete te vendit, misionin e saj jetik dhe vendimtar per lirite dhe te drejtat tona, per sistemin demokratik ne Shqiperi!” shkruan Berisha.