Bayerni në finale, poshtërohet Barcelona

70

bayernBayern Munchen arrin të mposhtë Barcelonën edhe në “Kamp Nou” dhe me rezultatin e përgjithshëm shkon në finalen e “wembley”-t, që do të luhet më 25 maj me Borusian e Dortmundit.

Bavarezët rezistojnë mjaft mirë në pjesën e parë, ndërsa shpërthejnë në të dytën. Roben prish ekuilibrat në fushë, me një gol të bukur me të majtën dhe gjithçka merr fund. Pike ndihmon Bayernin me një autogol, ndërsa Myler vulos fitoren 3-0.

Skuadra e Jup Heynckes, pas Arsenalit e Juventusit, eliminon kështu dhe Barcelonën, teksa i duhet dhe të mundë Dortmundin për të ngritur trofeun. Nga ana tjetër, katalanasit duket se e përfunduan ciklin e suksesshëm.