Basha: Situata e krijuar, aferë korruptive e Ramës.

60

Kreu i PD, Lulzim Basha foli për vijë të kuqe në rastin e prishjes së banesave nga prekja e projektit të ndërtimit të Unazës së Madhe.

Në një dalje për mediat nga selia blu, kreu i opozitës u shpreh se Unaza e Madhe është një aferë korruptive e kryeministrit Rama.

Basha: Mjafton e vërteta për ta kuptuar se kjo është një tragjedi jo vetëm për këta banorë dhe qindra vogëlushë, por është një vijë e kuqe që kërcënon fatin e çdo shqiptari dhe shtëpinë e cdo shqiptari. Faktet janë të rënda, nuk ka nevojë për interpretim. Ka dy javë që Rama dhe lukunia e tij barbare me propagandë po i ushqen opinionit publik mashtrime dhe gënjeshtra me shpresën se do tja hedh pa u laguar dhe me shpresën se do të triumfojë antiligji.

Afera e unazës së madhe është vjedhje e hapur direkte nga rama. Gjithcka është negociuar nga rama. Vjedhja përbëhet nga dy komponentë. Rrëmbimi i taksave dhe rrëmbimi i pronave të afro 1000 familje, 317 shtëpitë e të cilave do të prishen në kundërshtim me ligjin.