Basha: Rama një satrap oriental

60

Lulzim-Basha-PD-deklaron1-565x413Partia Demokratike ka mbledhur sot grupin e saj parlamentar. Kreu i PD-së Lulzim Basha deklaroi se Kryeministri i vendit po sillet si satrap oriental dhe se, PD do të depozitojë sot në Kuvend kërkesën për një referendum popullor në lidhje me armët kimike.

“Prej më shumë se një jave, shqiptarët po përjetojnë ankthin e lajmit të mbërritjes së armëve kimike në Shqipëri. Shqiptarët duan të dinë të vërtetën nga kryeministri, që është investuar personalisht dhe mesa shihet i vetëm fare në këtë çështje. Ne kemi kërkuar transparencë për këtë çështje, por Rama zgjodhi rrugën e tij të preferuar: heshtjen arrogante ndaj zërit të qytetarëve. Ne i bëmë thirrje publike: Mos bëj strucin përballë shqiptarëve dhe partnerëve ndërkombëtarë. Ai u përgjigj, por foli me gjuhën e mashtrimit. Qytetarët nuk e besuan. Edi Rama është dy herë gënjeshtar, edhe  ndaj publikut shqiptar, edhe me ata që u ka krijuar iluzionin se drejton një vend ku nuk ka opozitë. Rama e nis me mashtrime dhe shpreson t’ia dalë me mashtrime. Ne nuk do ta lejojmë.

Tani është radha jonë t’i bëjmë me dije këtij kryeministri që ka vendosur të sillet sipas standardit të një satrapi oriental. PD do të depozitojë sot në Kuvend kërkesën për mbajtjen e një referendumi popullor për armët kimike. Duhet të jenë shqiptarët ata që do të vendosin për Shqipërinë e nesërme.

Duam të garantojmë çdo shqiptar se për ne vullneti dhe zëri juaj janë gjëja më e shtrenjtë. Jemi të vendosur që së bashku të bëhemi një barrierë e pakaërcyeshme për papërgjegjshmërinë e Edi Ramës.

Ne do të depozitojmë edhe kërkesën për mocion me debat me kryeministrin që ua bëri ujë gjakun shqiptarëve”, tha Basha.