Basha demokratëve: Qeveria Berisha, histori e pakrahasueshme suksesi

50

basha1Partia Demokratike ka mbledhur sot paradite Grupin Parlamentar nga ku pritet të emërohet Kryetari i këtij grupi, Edi Paloka dhe Eduart Halimi në postin e Nënkryetarit.

Gjatë fjalës së tij Kryetari i PD, Lulëzim Basha bëri një historik të qeverisjes së Berishës, duke e cilësuar kabinetin e tij si një histori e pakrahasueshme suksesi.

“Qeveria Berisha është dhe do të mbetet një histori e pakrahasueshme suksesi. Ata që kanë ardhur sot në pushtet do të duhet t’i bëjnë llogaritë dhe bilancin e saj, jam krenar që kam qenë pjesë e kësaj qeverie. Vijmë nga një përvojë e çmuar dhe i kemi potencialet të bëjmë opozitën më efikase që ka njohur vendi. Ne e dimë që rotacioni është atribut jetëdhënës i demokracisë. Ne shpalosëm vlerat e kalimit të rregullt e të përgjegjshëm të pushtetit”- tha Basha.

Megjithëse Kryetari i selisë blu Basha, akuzoi shumicën e re për vjedhje e blerje votash për tjetërsim të rezultatit, ai garantoi se opozita e sotme nuk do të jetë ajo e baltës, e shpifjeve, e bllokimit dhe dhunës verbale, por një opozitë e fortë e fakteve