Avokati i Popullit në burgun e Rrogozhinës, inspekton situatën pas zjarrit

43

burgu-zjarrPas zjarrit që përfshiu institucionin e vuajtjes së dënimit në Rrogozhinë, një ekip i Avokatit të Popullit ka shkuar në burg për të monitoruar nga afër situatën.

Ekipi i Avokatit të Popullit, që përbëhet nga ekspertë të mekanizmit të parandalimit të tortures do të monitorojë situatën e të paraburgosurve dhe të të burgosurve në IEPV Rrogozhinë , sikundër do të vizitojë edhe të dënuarit që po marrin mjekim në spitalin e Kavajës, pas asfikësimit nga zjarri i mbrëmshëm.

Mbrëmë rreth orës 20:30 minuta burgu i Rrogozhinës u përfshi nga flakët, si pasojë e të cilave u asfiksuan 20 të burgosur, dy prej të cilëve në gjendje më të rëndë.

Njëri prej të dënuarve ndodhet në spitalin e Durrësit në reanimacion, ndërsa një tjetër i dënuar ndodhet në Tiranë pasi ka pësuar djegie të shkallës së tretë. Të dënuarit e tjerë që kanë shfaqur probleme për shkak të tymit ndodhen në spitalin Kavajës.

Ndërkohë paraditen e sotme rreth 100 të paraburgosur që gjendeshin në burgun e Rrogozhinës janë transferuar në burgun Peqinit për arsye sigurie.

Burime nga policia bëjnë me dije se dy vatrat e zjarrit që ranë një natë më parë në burgun e Rrogozhinës janë shuar dhe ky institucion është kthyer në normalitet.