Arrin në 128 numri i të vdekurve nga sulmet ajrore izraelite

73

les-rues-de-cizre-ce-samediNumri i palestinezëve të vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës që nga mbrëmja e së hënës është rritur në 128, ndërkohë që janë plagosur më shumë se 924 të tjerë. ”Të paktën 128 persona janë vrarë dhe mbi 924 të tjerë kanë mbetur të plagosur që nga fillimi i operacioneve ushtarake izraelite”, u shpreh zëdhënësi i Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, Ashraf al-Qodra, sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Anadolu. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, mes të vrarëve janë edhe 28 fëmijë dhe 14 gra. Ministria tha se ”vetëm shtatë ushtarë janë vranë, ndërkohë që shumica e viktimave janë civilë”. Izraeli ka nisur një ofensivë ushtarake për dhënien fund të sulmeve me raketa të palestinezëve. Nga Rripi i Gazës vazhdon lëshimi i raketave në drejtim të Izraelit, në kundërpërgjigje ndaj sulmeve ajrore. Në drejtim të Izraelit janë lëshuar 600 raketa që nga dita e hënë.