Arrestohen 5 tutorë shqiptarë në Itali, shfrytëzonin femra

59

prostituzioneShkatërrohet një rrjet prostitucioni në Itali. Mëngjesin e 8 gushtit, policia e shtetit italian në përfundim të një investigimi të policisë së Genovas ka lëshuar urdhër arresti për 5 shqiptarë, nën akuzën e shfrytëzimit të prostitucionit.
Sipas mediave italiane shqiptarët shfrytëzonin femra me shtetësi shqiptare dhe rumune.
Investigimi i policisë nisi me vëzhgimin e dy vajzave që prostituonin rrugëve të lagjes Sampierdarena. Nga hetimet u arrit të kuptohet se vajzat në fakt shfrytëzoheshin nga tutorë të huaj. Falë mbështetjes së agjentëve të policisë, vajzat në fjalë kanë gjetur kurajon të denoncojnë personat që i shfrytëzonin.
Hetimet ndërkaq zbuluan edhe mënyrën se si organizohej grupi. Mësohet se, tutorët në fjalë gjatë kohës së lirë frekuentonin sallat e lojërave të fatit, lokalet e natës, jetë e lehtë që bëhej në kurriz të vajzave që shfrytëzonin. Ndërsa, këto të fundit pasi mbaronin punën në rrugë, detyroheshin të rrinin në shtëpi.
Kështu në pranga kanë përfunduar shtetasit shqiptarë, Rigers Lula lindur në Shqipëri më 18.03.1985, i arrestuar në Genova, Arbër Mancellari lindur në Shqipëri më 27 12 1985, i arrestuasr në Genova, Bukurosh Cela i datëlindjes13.09.1985, edhe ky i arrestuar në Genova, si dhe Ilir Rinxhi (ditëlindja 31.12. 1977) e Arjan Zenuni (ditëlindja 16.07.1979) përkatësisht të arrestuar në Milano dhe Scalea.
Policia shton se gjatë arrestimit të Bukurosh Celës, një grua e quajtur Bold Lonela Maria rreth 21 vjec ka tentuar të hedhë nga dritarja një pako, që pas kontrollit rezultoi të kishte brenda 400 gramë heroinë dhe 2,25 gramë kokainë. Brenda apartamentit u gjet edhe një peshore, si dhe një pistoletë

Nisur nga kjo Cela dhe bashkëjetuesja e tij janë arrestuar edhe nënë akuzën e mbajtjes së substancave narkotike dhe armëve pa leje.