Arrestohen 25 persona në Itali, bënin pjesë në 3 grupe kriminale

60

Zhvatje dhe trafik droge, 25 të arrestuar në Itali nga antimafia.
Karabinierët, policia dhe Gauardia di Finanza kanë ndërmarrë një operacion masiv, duke arrestuar 25 persona.

Të arrestuarit dyshohet se janë pjesë e tre organizatave të ndryshme kriminale.

Njëra prej tyre ishte e tipit mafioz, i cili vepronte në të gjithë bregun Joniano-Lucano.

Grupi kriminal është i përfshirë në zhvatje, trafik droge, kryesisht kokainë dhe hashash.

Në operacion u angazhuan 170 karabinierë të ROS dhe komanda provinciale e Materas, 100 efektivë të Policisë së Kozencës dhe 60 ushtarë të Komandës Provinciale të Guardia di Finanza.

Përveç ekzekutimit të 25 urdhër-arresteve, agjencitë e zbatimit të ligjit janë angazhuar në 22 kërkime për armë dhe drogë.

Konfiskimet e aseteve, pronave dhe aktiviteteve të biznesit, janë duke u zhvilluar në provincat Matera, Potenza, Bari, Lecce, Foggia, Milano dhe Salerno.