8 marsi, politika urime për festën e gruas

270

prod_14189_1_medDita ndërkombëtare e gruas nuk ka kaluar jashtë vëmendjes së politikës, ku në mënyrë të veçantë politikanët burrat kanë kanë përcjellë urimet e tyre në këtë ditë feste për nënat dhe gratë në vend. Si në shumë festa të tjera, urimet vinë përmes rrjeteve sociale.
Kryeministri Rama në fb, urimin e ka shoqëruar me një foto të dy grave të jetës së tij, nënës dhe bashkëshortes Linda.

“GËZUAR 8 MARSIN – Qoftë e lumtur sot e në sa më shumë ditë e vite si sot, çdo nënë e grua që kaq shumë kuptim, dashuri e jetë i jep jetës sonë!”
Ndërkaq edhe ish-Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, ka uruar 8 marsin në fb duke e ilustruar me një thënie mjaft të gjetur.
Gezuar 8 Marsin, diten e nenes!

Jozefina Topalli
Te gjitha nenave, grave, bijave _Gezuar diten e 8 Marsit!

Bashke kemi bere nje rruge te gjate dhe me shume arritje! Por te drejtat e grave jane ende nje pune e paperfunduar! Ne nuk dorezohemi, ne do ia dalim!
“Nese nga te gjitha afeksionet dhe veprimet zemergjera per te cilat jemi krenare te mund te zbulohej fara e pare , ne do ta zbulojme pothuaj gjthmone ne zemren e nenes sone!”
Berisha: Beteje për barazinë reale “vendimtare për emancipimin e shoqërisë”
Gezuar 8 Marsin!

Te dashur miq, sot eshte dita e nderimit dhe e mirenjohjes me te thelle ndaj nenave, grave, vajzave, motrave tona, qe me sakrificat, perkushtimin, aftesite dhe dashurine e tyre jane themel i suksesit te individit, familjes dhe shoqerise.
Duke ju uruar me krenari dhe dashuri atyre kete dite, le te zotohemi te vazhdojme betejen tone per barazine reale midis burrit dhe gruas, nenes dhe babait, motres dhe vellait, vendimtare kjo per emancipimin e familjes, shoqerise dhe kombit tone. Gezuar!!!
Agron Duka
Per te gjitha nenat, motrat dhe vajzat: Gezuar 8 Marsin!
Avokati i Popullit
Avokati i Popullit ne diten nderkombetare te grave uron te gjitha grate dhe nenat shqiptare gezuar 8 Marsin.Ne kete dite vemendja jone shkon per grate dhe vajzat viktima te dhunes.
Per grate dhe vajzat,te cilat japin kontribut ne mbrojtjen e te drejtave te grave.
Ne kete dite vemendja shkon tek te gjitha ato gra qe vazhdojne te “luftojne” per barazi gjinore.
Dhe le te vleje kjo dite si nje dite per te bere thirrje per institucionet,pushtetin vendor dhe gjithe qytetaret: Te respektojme te drejtat e grave dhe te vleresojme kontributin e tyre te cmuar.
Lefter Koka
Gëzuar 8 Marsin për të gjitha nënat shqiptare. Ju falenderojmë për sakrificat dhe përkushtimin që keni treguar duke mbajtur një peshë të rëndësishme në jetën tonë dhe në mbarë shoqërinë.

Basha: Gratë, shumë arsye për protesta, të drejtat e tyre të nëpërkëmbura
8 Marsi i gjen grate dhe vajzat, nenat, motrat dhe bashkeshortet e shqiptareve me shume arsye per te ngritur zerin ne proteste per te drejtat e tyre te neperkembura. Me mijera jane hequr paligjshmerisht nga puna, mijera te tjera jane nen presionin e perditshem te qeverise.
Gjendja ekonomike e renduar dhe mungesa e perspektives nuk godet askend me fort e me dhimbshem se grate dhe vajzat shqiptare. Jo feste per nje dite, por solidarizim cdo dite me dhe per grate dhe vajzat e Shqiperise!