Vulin viziton sot Kosovën

73

aleksander vulinMinistri pa portofol në qeverinë e Serbisë, i ngarkuar për Kosovën , Aleksandar Vulin do të vizitojë sot Kosovën për të marrë pjesë në një liturgji në manastirin e Deçanit.

“Patriarku serb Irinej do ta dekorojë zyrën për “Kosovë e Metohi” me dekoratën “Shën Sava” të rangut të parë, e cila është mirënjohja më e lartë që dhuron Kisha Ortodokse Serbe”, -raporton “Koha Ditore”.

Në ceremoninë e sotme në Deçan do të marrin pjesë edhe ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Rodiq, ministri i Punëve të Jashtme, Ivan Mërkiq dhe ndihmësi i drejtorit i zyrës për ”Kosovë dhe Metohi”, Mirko Kërliq.