Vetitë e mrekullueshme të limonit

139
limonePervec se i jep shije mishit dhe sallates si dhe freswkon cajin, limoni ka edhe nje mori efektesh te tjera te dobishme. Ai mbron nga gripi, ul temperaturen, qeteson bajamet e pezmatuara dhe lehteson dhimbjet reumatike, mes shume dobive te tjera.
Vetite sheruese
Limoni vecanerisht vleresohet per vetite dezifektuese dhe kunder hemorragjise. per qellime mjekesore perdoret levorja dhe lengu i limonit. Levoz hgat pasi qerohen nga pjesa e bardhe sfungjerore e brendshme, thahen me kujdes te stufa, ne temperature te ulet deri ne 40 grade celcius. Ne temperatren e zakonshme nuk thahen, pasi myken nga lageshtia e mjedisit. gjithashtu perdorim praktik kane gjetur edhe farat, gjethet dhe lulet e limonit.
Freskues
Lengu i limonit ka gjetur perdorim si freskues ne prodhimin e limonades, ne pergatitjen e embelsirave dhe te guzhinesshtepiake. Limoni perdoret per pegatitjen e limonatave, sikurse portokallet dhe mandarionat. vaji eterik i levozhges perdoret per prodhimin e ujit te kolonjes. nga lengu i limoneve prodhohet acid citrik (limontoz). Nga frutat e prera ose vetem nga levozhgat e limonit prodhohet recel aromatik i cilesise se mire, por receli mund te pergatitet edhe nga lulet e tij etj. Frutat e limonit permbajne acid askorbinik (vitamine C), vitamina P,B dh karotine, acid citric, sheqer dhe levozhga vaj eterik.
Gripi
Vetite mjekesore te limonit kushtezohen nga prania ne te e nje sasie te madhe vitaminash, kryesisht te vitaminave C dhe P. nga te gjitha agrumet, limoni ka afekt sherues me te theksuar. Ato perdoren kunder semundjeve qe sherohen me ethe, jane freskuese dhe ulin temperaturen.
Efekt te dukshem ato japin ne hipovitaminozat. limonat konsiderhen si ilaci me i mire ntiskorbutik dhe duhet te perdoren nga te gjithe. Ne gjendje gripale dhe me temperature, personat e rritur mund te perdorin keshillen praktike qe vijon
Merret nje kokerr limon dhe shtrydher lengu i tij ne nje gote. Aty shtohet edhe nje filxhan me raki rrushi te ngopur me pare dhe perzien, therrmohet dhe hidhet ne gote 1-2 kokrra aspirine. Lengu i pergatitur pihet njeheresh i ngrohte, 2-3 ore para ose pas buke.
Tretes
Limoni ka veti te mira tretese ne stomak, eshte freskues i kendshem dhe nxit oreksin qe mund te jete prere nga semundje te ndryshme. ne keto raste perdoret lengu i limonit ne trajte limonade ose ne caj apo gjelle.
Ne saje te vetive rrudhese dhe antitoksike, lengu i limonit perdoret me efekt kunder barkutdhe diarrese, me pak ose pa sheqer. Rezultate te mira ka dhene lengu i limonit gjate perdorimitkunder acarimeve te mukozes se gojes dhe te grykes, duke bere larjen dezifektuese ne forme gargaresh.
Bajet
Limoni ka gjetur peredorim te gjere kunder acarimit ose qelbezimit te bajave. ne keto raste keshillohet te pergatitet kjo kure.
Merret nje kokerr limon me madhesi mesatare, pritet ne mes ne drejtim te gjeresise dhe te dyja gjysmat vendosen ne nje pjate mbi zjarr derisa te ngrohet lengu qe permbajne. pastaj nga pjesa e prere te dyja gjysmat, te ngroihta, vihen ne te dyja anet e qafes, ne vendet mbi bajamet, lidhen me garze dhe lihen aty derisa te ftohen. ky veprim perseritet 2-3 here ne dite, ne darke para gjumit.
Melcia
Limoni perdoret edhe per sherimin e semundjeve te melcise. Me teper rezultat ka dhene ky kombinim.
Per 20-30dite rrjesht, cdo dite ne mengjes, nje ore para buke, pihet lengu i nje kokrre limoni se bashku me nje luge gjelle vaj ulliri dhe njeluge gjelle mjalte. Kjo keshille perdoret edhe nga organizmat e dobesuar, ata qe kane kaluar ndonje semundje, per rivendosjen e oreksit dhe te shendetit te tyre. keshilla e permendur jep rezultate te mira kunder semundjes se verdhezes.
Temperatura
Limoni ben mire edhe per uljen e tepmeratures. limonoterapiandikon ne riperteritjen dhe vetepastrimin e pergjkithshem te organizmit nga kriperat e kristalizuara. Ai zgjat jeten dhe gjalleron mendimin.
Limoni ka veti te mira diuretike. Lengu i tij perdoret me efekt ne luftimin e gureve te veshkave dhe fshikezes urinare. Per kete qellim duhen konsumuar 2-4 kokrra limoni cdo dite per nje periudhe prej 1-3 muaj. Edhe levozhga e frutave (lekura) ka gjetur mjaft perdorime. Ajo permban vaji esencial, alkoole te ndryshme, vitamine A, B1 etj. Vaji esencial ka aftesi per te vrare bakteret, si dhe per te ndaluar veprimtarine e tyre.