Ukrainë, forcat e sigurisë arrestojnë 70 separatistë pro-rusë

Share This
Tags

ukraine protestForcat e sigurisë arrestuan rreth 70 separatistë pro-rusë, të cilët kishin hyrë në ndërtesën e administratës lokale në Kharkiv, në lindje të Ukrainës, njoftoi sot antena lokale e Ministrisë së Brendshme.
Aktivistët pro-rusë, të cilët kishin hyrë të dielën në ndërtesë, u larguan në mesnatë pas negociatave dhe mbërritjes në vend të ministrit të Brendshëm, Arsen Avakov. Por situata vazhdoi të ishte e tendosur edhe gjatë ditës së djeshme, me më shumë se një mijë manifestues të mbledhur në shesh.
”Dje në mbrëmje, manifestuesit pro-rusë hodhën bomba molotov në ndërtesën e administratës lokale duke i vënë zjarrin dy zyrave”, sipas zyrtarëve të ministrisë.
”Pas këtyre incidenteve forcat e sigurisë ndërmorën një operacion anti-terrorist duke siguruar plotësisht ndërtesën e administratës lokale dhe rreth 70 persona u arrestuan, për separatizëm dhe trazira”, sipas këtyre burimeve.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>