Turqia akuzon Sirinë për atentatin në Rehyanli

66

attentat-turquieAnkaraja bën përgjegjëse Damasin në atentatin me veturë ku gjetën vdekjen 46 persona afër kufirit sirian të shtunën. Nëntë të dyshuar janë arrestuar. Ato janë me kombësi turke, por i përkasin një grupi, që është i lidhur me shërbimet siriane, sipas autoriteteve.

Ministri turk i Punëve të Jashtme Ahmet Davutoglu, që ka vizituar Berlinin dje, ka detajuar akuzat : “Hetimi ynë ka zbardhur se kjo organizatë terroriste marksiste është drejtpërsëdrejti e lidhur me regjimin e Bashar al-Assad. Turqia i bën thirrje Komunitetit Ndërkombëtar të ndalojë sjelljen agresive të regjimit dhe të ketë një pozicion të qartë kundër aksioneve provokuese të regjimit, që mbjellin kaos.

Atentati i së shtunës, ngre problemin e pasigurisë të provokuar nga prezenca e 300 mijë refugjatëve siriane, mbi tokën turke. Dje shumë afër kufirit, me qindra persona kanë manifestuar sërish kundër politikës së huaj në Turqi dhe mungesës së kontrollit në postat kufitare./euronews/