Tritol shtëpisë së ish-të fejuarës

71

tritolMerr një sasi tritoli dhe pas mesnatës mbërrin në shtëpinë e ishtë fejuarës. Këtë herë nuk shkon për të pirë kafe, por për t’i hedhur në erë. Sasia e lëndës ka qenë e vogël dhe mbase edhe synimi i ish-dhëndërit ka qenë thjesht për të trembur familjen që prishi i lumturinë me prishjen e fejesës. Ngjarja ndodhur në Krujë, ndërsa policia ka mundur të zbardhë tërësisht ngjarjen, por akoma nuk e ka vënë në pranga autorin e vënies së lëndës plasëse në banesën e Latif Nikollës. Sipas të dhënave të policisë, ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:00 të mëngjesit të së hënës, në një pallat në lagjen numër 4 në qytetin e Krujës, ku një shpërthim i fuqishëm tronditi banorët e zonës. Si pasojë e shpërthimit të fuqishëm të sasisë prej 200 gramë dinamit janë shkaktuar vetëm dëme materiale.

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes grupi hetimor ka konstatuar se janë dëmtuar muret, dyert e dritaret e katit ku ishte vendosur sasia e eksplozivit. Pak orë pas vendosjes së tritolit në derën e Latif Nikollës, policia ka mundur të zbardhë ngjarjen si dhe të identifikojë autorin duke e shpallur në kërkim. Burime zyrtare nga policia e Krujës bëjnë me dije se autori i dyshuar i vendosjes së tritolit në derën e banesës së Nikollës, ka qenë pikërisht ish-dhëndëri i kësaj familje, Albert Roshi. Ai është 27 vjeç, është banor i të njëjtit qytet dhe mësohet se gjithçka ka nisur pas prishjes së fejesës mes tij dhe vajzës së familjes Nikolla. Kjo fejesë është ndërprerë rreth 6 muaj më parë. Policia është bazuar vetëm në dëshminë e familjes së sulmuar për të shkuar tek autori dhe motivi i këtij shpërthimi. Referuar të dhënave të policisë bëhet me dije se familjarët e vajzës kanë deklaruar se edhe më herët autori i ngjarjes i ka kërcënuar me jetë.