Shtëpia e Bardhë: U takon ukrainasve të vendosin mbi të ardhmen tyre

44

shtepia e bardheShtëpia e Bardhë përshëdenti gjatë orëve të fundit lirimin e opozitares ukrainase, Julia Timoshenko dhe theksoi se u takonte ukrainasve “të përcaktonin të ardhmen e tyre” pas shkarkimit të ”de facto” nga parlamenti të presidentit Viktor Janukoviç.
“Parimi i pagabueshëm që duhet të kryesojë zhvillimet e ardhshme është fakti që u takon ukrainasve të vendosin mbi të ardhmen e tyre. Përshëndesim dhe mbështesim punën konstruktive të Radas, parlamenti i Ukrainës dhe ripërsërisim thirrjen për një formim të shpejtë të një qeverive uniteti kombëtar, të gjerë dhe teknokratike”, theksoi zëdhënësi i presidencës amerikane përmes një komunikate.