Seedorf do të jetë trajneri i ri i Milanit

45

seedorfMilani i ri do të jetë me Barberën dhe Sedorfin. Kjo duket se do të jetë e ardhmja e skuadrës kuqezi. Presidenti I Milani, Silvio Berluskoni po mnedon ta erikthehj te kuqezinjtë por jo më si një lojtarë por si trajner. Ai prej kohësh ka këmbëngulur për ta parë holandezin në krye të skuadrës së tij, për të hapur një cikël të ri pas epokës Alegri.
Sedorf këto ditë është kthyer në Itali dhe mendohet se është takuar me presidentin e Milanit, pasi mbylli një sezon të shkëlqyer me Botafogon. 37-vjecari është kualifikuar në Kupën e Libertadores, por pasi fillimisht kërkoi largimin, u betua për besnikëri ndaj klubit Brazilian. Deri në qershor, kur karriera e tij si futbollist të përfundojë, ai do të nisë atë të trajnerit.
Pas 6 muajsh ai është kandidati numër një për të zënë vendin e Alegrit. Klarens për një periudhë gjatë së cilës ka fituar gjithcka, i ka mohuar kontaktet me klubin për një afrim të mundshëm në pankinë, por nga ana tjerër, kurrë nuk e ka fshehur dëshirën për të nisur karrierën si trajner. Fakti që mbetet i preferuari i Berluskonit do të ndihmojë shumë për ta nisur aventurën e re në krye të një klubi të madh, ku ka dhënë kontribut të pacmuar edhe si futbollist. Opsioni tjertër për bankinën e kuqezinjve është Villas Boas.