Raketat e lëshuara nga Libani godasin Izraelin

61

rakete4 raketat e lëshuara nga Libani shënuan dy shpërthime në veri të Izraelit, duke shkaktuar një kundërpërgjigje ndaj ushtrisë izraelite.

Nuk ka njoftime të menjëhershme për viktima apo dëme.  Shpërthimet tronditën Kiryat Shmona, por nuk pati viktima apo dëme, raporton policia Izraelite.

Askush nuk e mori përgjegjësinë për sulmin, por ushtria izraelite u kundërpërgjigj me zjarr, duke goditur një rajon në jug të Libanit, raporton Associated Press.

“Nuk do të lejojmë që incidente të tilla si këto të mëngjesit të sotëm të kalojnë në heshtje”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes në një deklaratë. “Unë nuk do të rekomandoja të provonit durimin tonë dhe vendosmërinë tonë për të mbrojtur sigurinë e popullit të Izraelit”.

Vendet kufitare kanë ruajtur paqen që prej vitit 2006, kur Izraeli ishte në luftë me guerrilasit e Hezbollahut në Liban. Incidenti pason vdekjen e një ushtari izraelit nga një snajper i ushtrisë libaneze më parë gjatë këtij muaji.