Policia italiane kap skafin me 2 ton drogë, 2 shqiptarë në pranga

58

Një motoskaf i ngarkuar me gati 2 ton drogë është sekuestruar gjatë një operacioni të ndërmarrë në brigjet italiane, në Vieste.

Dy shqiptarë janë arrestuar.

Operacioni është ndërmarrë në mëngjes kur është sinjalizuar për një gomone që vinte nga Shqipëria drejt brigjeve të italisë. Menjëherë kanë nisur kërkimet.

Media italiane shkruan se në operacion janë angazhuar dhe helikopterë të Guardia di Financa si dhe motoskafë të rojeve kufitare.

“Një kontroll i shpejtë ka mjaftuar për të kuptuar se bëhej fjalë për marijuanë, ndoshta nga ajo e prodhuar në Shqipëri, që tashmë është kthyer në prodhuese kryesore të kësaj droge në tregun kombëtar” shkruan sot ilmessaggero.it