Nesër do qëlloj dhe unë me vezë

63

bledi maneNga Bledi Mane-Public Enemy
Sot, do Zoti e na kalon rroga shpejt se do dal në lagje e do bëj shopping. Shopping të fuqishëm fare. Jo një kokër por do blej kufeta të tëra me vezë. Do e masakroj lekun e do i bie me top. E di që do ia shkurtoj vetes kafet, cigaret, ushqimin, alkoolin, argëtimin, qeranë por nuk bëhem pishman.
Sot blej vezët e nesër që në mëngjes më keni rrugëve duke luftuar si hero.
Të parën vezë do ia qëlloj mbi fytyrë Sandër Frangajt, jo ta vras por ta gëlbazoj për bythlëpirjen dhe makutërinë e poshtër 20 vjeçare. Ta lëndoj sepse e katandisi gazetarinë shqiptare si laviret e përdala që pallohen edhe me brekë edhe pa brekë, hutuar e pa pikë ndjesie nga përdorimi pa kriter i fjalës, gojës, vaginës, bythës…
Të dytën vezë do ia qëlloj Koço Kokëdhimës, jo ta vras por ta gëlbazoj për perandorinë paçavure që ka ngritur dhe për ndërhyrjet dhe ndyrjet që i ka bërë biznesit, politikës, allishverisheve…
Të tretën vezë do ia qëlloj Shkëqimit të financave që nuk shkëlqeu kurrë bashkë me pjeshkën e kalbur të tatimeve, Brisildën e Xhekos. Dua ti lëndoj se terrorizuan biznes të vogël dhe nuk kanë as bythë e as dëshirë të luftojnë informalitetin e biznesit të madh…
Të katërtën vezë do ia qëlloj gjykatëses Shpëtime Pitaku që ashtu si qindra gjyqtarë anembanë kësaj republike qyqare vjedhin lirinë e kriminelëve dhe nuk dine ti fshehin miliona dollarë dhe euro.
Të pestën vezë mbi surrat do ia lëshoj Berishës e Lul Bashës që shkatëruan opozitarizmin kaq shumë të nevojshëm për këtë vend. Ti qëlloj në shenjë hakmarrje pse prokuroria e drejtësia nuk i morrën kurrë të pandehur për mëkatet kolosale të së djeshmes.
Të gjashtën vezë do ia qëlloj parlamentarizmit dhe kodoshëve deputetë të cilët mbërritën nga rruga e krimit në listat e partive e sot këllirosin demokracinë e brishtë të këtij vendi sosur nga hallet.
Të shtatën vezë do ia qëlloj kokfortësisë së Edi Ramës Do e qëlloj ta shkund edhe prej frikës së kapluar. Ta zgjoj e ti bërtas ti japi fund kryeneçësisë së tij duke mbrojtur lagunat e Sandrit, dështimet e Çimit, injorancën e pjeshkave, filozofive perverse të Koços, reformat e vonuara në drejtësi, tangërllëkun që I shet opozitë mavrisë….
Është koha për ristrukturime të nevojshme në qeveri. Është koha për më pak arrogance. Koha për respekt e jo blerje të mediumeve. Opozita do gojë e qeverisja do bythë, në të kundërt të gjithë le të armatosemi me vezë!