Neeson: “Nuk kam pranuar të jem James Bond”

67

neesonYlli i Hollivudit Liam Neeson ka zbuluar në një intervistë së fundmi, se ka refuzuar të interpretojë rolin e Agjentit 007 James Bond.

61-vjeçari, nga Ballymena, pranoi se bashkëshortja e tij Natasha i kishte vendosur kusht shumë vite më parë se do të divorcohej , në se ai do të luante këtë rol. Por ylli kinematografisë këmbënguli se ai nuk ka ndjerë kurrë keqardhje për rolin e refuzuar.

Neeson u njoh me gruan e tij, aktoren Natasha Richardson , ndërsa xhironin filmin” Nell” . Ata u martuan më 3 Korrik , të vitit 1994. Më 18 mars 2009, bashkëshortja e tij Richardson,vdiq në një aksident me ski në Resortin Tremblant , pas një dëmtimi të rëndë në kokë, në Montreal . Ajo dhe Neeson kanë dy djem, Micheal 19 vjeç dhe Daniel 20 vjeç .

Aktori Irlandez Liam Neeson u bë i njohur me rolin e tij ,në filmin e vlerësuar me çmimin Oscar ( Schindler’s List) e regjisorit Steven Spielberg në vitin 1993. Disa prej filmave më të njohur të Neeson përfshijnë” Star Wars “Episod I , “Phantom Menace” , “Taken” , “Michael Collins” , “Batman Begins” , “Kinsey” , “Clash of Titans” , dhe “The Chronicles of Narnia “. Neeson është nominuar për një numër çmimesh , duke përfshirë Çmimin e Akademisë për aktorin më të mirë , një çmim BAFTA për aktorin më të mirë në rol kryesor dhe tre çmime Golden Globe për aktorin më të mirë në Drama Motion Picture . Revista ” Empire “e renditi atë ndër, ” 100 Yjet më seksi në historinë e Filmit ” dhe ” 100 Aktorët më të mirë të të gjitha kohërave ” .