Kthehen në Kosovë eshtrat e babait të Leonora Jakupit

80

Rreth 20 vite pas vdekjes së Qazim Jakupit më në fund trupi i tij po prehet në vendlindje.

Eshtrat e babait të këngëtares së famshme Leonora Jakupi janë kthyer të enjten (20 shtator) në Kosovë ndërsa ceremonia e varrimit do të zhvillohet sot.

Lajmi është konfirmuar nga vetë këngëtarja me anë të postimeve në rrjetet sociale.

“Mirë se erdhe në Kosovën e lirë heroi im,”-shkruan Leonora në videon ku shihet makinat me trupin e të atit.

Së bashku me Qazim Jakupin do të prehet edhe bashkëluftëtari i tij, Kolonelit Ahmet Krasniqi.

Homazhet do të zhvillohen në Kuvedin e Kosovës rreth orës 12:00.

Kosova pranoi dje ka pranuar dje nga Shqipëria eshtrat e kolonelit Ahmet Krasniqit dhe Qazim Jakupit, të cilët do të rivarrosen sot në varrezat e dëshmorëve në Prishtinë.