Kombëtarja rrezikon, mungesa në mbrojtje

64

de biasi 3Trajneri i kombëtares shqiptare, Xhani De Bazi, është mjaft i shqetësuar për mungesat në ndeshjen me Norvegjinë. Kjo konsiderohet si ndeshja më e rëndësishme për të përcaktuar ecurinë e kombëtares tonë. Një ndeshje për për ëndërënr “Brazilin 2014”.

De Biazi. ka bërë të ditur se Lorik Cana nuk do të jetë i gatshëm sepse u ndëshkua me karton të verdhë, Andi Lila gjithashtu mori karton të kuq. E djathta do të ketë vërtet probleme.

 Ndërkohë ai ka nisur turin nëpër Evropë për të zëvendësuar siç duhet lojtarët që do të mungojnë. De Biazi ka shkuar në Turqi për të parë nga afër paraqitjen e Debatik Currit, i cili është aktivizua 45 minuta në humbjen e ekipit të tij Genclerbirligi. Mesfushori me origjinë kosovare mund të jetë alternativë mjaft e mirë për të zëvendësuar Lorik Canën në qendrën e mbrojtjes.

Gjithashtu De biasi ka udhëtuar drejt Azerbajxhanit për të parë nga afër Asi Agolin dhe Admir Telin. Ky i fundit mund të rikthehet në kombëtare pas disa kohësh mungesë. Teli u aktivizua disa ndeshje kur në drejtimin e kuqezinjve ishte trajneri Kuzhe.

Mbrojtja deri tani ka qenë pika jonë më e forte por rrezikon të shndërrohet në pikën e dobët, për ndeshjen e 7 qershorit. Si të mos mjaftojë reparti i mbrojtjes, nuk do të jenë as mesfushoët Roshi, Meha dhe Kukeli. Dy të fundit janë të dëmtuar, ndërsa Roshi do të mungojë për shkak kartonësh.

F.M