Kiev: Protestuesit bllokojnë hyrjen e Qeverisë

53

KievMë shumë se 1000 manifestues të opozitës bllokuan sot hyrjen për në ndërtesat qeveritare, në qendër të Kievit, dhe kërkuan dorëheqjen e presidentit ukrainas, Viktor Janukoviç pas pezullimit të papritur të marrëveshjes së asocimit me Bashkimin Evropian.

Rrugët që të çojnë tek ndërtesat qeveritare janë bllokuar nga makinat e simpatizantëve të opozitës.

Të paktën 100 mijë persona manifestuan dje në rrugët e Kievit për të njëjtën arsye. Ky manifestim u shoqërua edhe me plagosjen e mbi 100 efektivëve të policisë dhe shumë protestuesve.