Jonida Maliqi do performojë sonte në Eurovision

139

Këngëtarja Jonida Maliqi do performojë sonte në gjysmëfinalen e dytë të edicionit të 64-rt të Eurovision, i cili mbahet në Tel Aviv, Izrael.

Ajo do këndojë shqip “Ktheju Tokës” për tu konkurruar për finalen e madhe.

Sipas listës së publikuar, ajo do të jetë e 14-a në radhë.

Nga 41 vende që konkurrojnë, vetëm 26 do arrijnë të shkojnë në finalen e së shtunës që mbahet më 18 maj.

Kujtojmë se juria shqiptare përbëhet nga Anxhela Peristeri, Eranda Libohova, Dilan Reka, Julka Gramo dhe Gent Rushi.

‘Ktheju Tokës’ i kushtohet gjithë emigrantëve shqiptarë nëpër botë.

Ja vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

  • Greece – Katerine Duska me Better Love
  • Belarus – ZENA me Like It
  • Serbia – Nevene Božović me Kruna
  • Cyprus – Tamta me Replay
  • Estonia – Victor Crone me Storm
  • Czech Republic – Lake Malawi me Friend Of A Friend
  • Australia – Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
  • Iceland – Hatari me Hatrið mun sigra
  • San Marino – Serhat me Say Na Na Na
  • Slovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi