Halimi:Disa të vërteta në tryezën e nivelit të lartë. A jemi në kohë për statusin?

54

Eduard-Halimi_1Ish-ministri i Drejtësisë Eduard Halimi ka postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook disa të vërteta të cilat sipas tij kanë  ndodhur në takimin e nivelit të lartë BE-Shqipëri ku mori pjesë edhe komisioneri për zgjerimin Stefan Fyle.

Halimi ka saktësuar disa nga qëndrimet e opozitës në tryezë e cila ka këmbëngulur për marrjen e statusit të vendit kandidat nga Shqipëria si nevojë emergjence për të mbrojtur vendin nga klima e antiligjit që po rrënjoset.

Postimi i plotë i Halimit

Pak dite me pare ne Tirane ishte komisioneri Fyle dhe mbi te thenat e te pathenat e atij takimi te Nivelit te Larte,(HLD) per aqsa dhe shqiptaret na mirekuptojne, ka patur kaq shume shkrime dhe komente.Ndoshta nuk do te kisha shkruar fare mbi ate takim, nese ne deklaraten zyrtare te takimit do te ishte pasqyruar sadopak qendrimi i opozites apo nese neper media nuk do ishin shperndare te paverteta. Por sjellja e kryeministrit ne ate deklarate,  sikur opozita te mos ekzistonte ne tryeze eshte fyese, ne vazhdimin e praktikes se dhunimit te mendimit opozitar. Fakti qe takimi ishte me dyer te mbyllura per mediat me vendim te bashkekryetareve te tryezes, nuk do te thote se te vertetat mund te fshihen, te manipulohen, apo te injorohen.

Ndaj duke qene se isha ne ate takim me cilesine e nenkryetarit te grupi parlamentar te Partise Demokratike, cmoj se qendrimi que mbajtem aty duhet te behet publik, ne respekt te gjithe qytetareve qe perfaqeson opozita dhe por dhe te atyre qe kane spekulluar mbi kete takim.

Ne axhenden e takimit ishin percaktuar per tediskutuar 5 pikat dhe per shkak te kufizimeve ne kohe u diskutuan 4, ku ne emerte opozites une perfaqesova 3 ceshtje, sistemin e drejtesise, administraten publike, institucionet e pavarura & korrupsionin. Per cdo ceshtje u fol nga10 min, 5 qeveria dhe 5 opozita.  Gjate diskutimit te seciles prej 3 ceshtjeve, komisioneri nuk me nderpreu asnjehere, ndaj eshte nje e paverteteajo cfare media spekulloi;  Perkundrazi pas mbylljes se diskutimeve, gjate konkluzionit perfundimtar prej komisionerit isha une qe nderhyra dhe shpreha mosdakordesine e opozites. Kuptohej ne ate tryeze lehtesisht, se ato qe thame gjate diskutimit nuk i pelqyen komsionerit,ashtu sic dhe nuk me pelqeu as mua ajo qe thurrej ne konkluzione, ndaj dhe reagova, me qellimin e vetem te mund te parandalonim ate deklarate zyrtare qefyente opoziten, duke fshehur qendrimin e saj zyrtar bashkelidhur foto edicitura ne facebook te kryeministrit.

Po cili ishte qendrimi zyrtar i opozites ne diskutimin e 3 nga 4 ceshtjet?

Ne qartesuam se qendrimi i opozites mbi ceshtje e integrimit mbetej i njejte me qendrimin e mbajtur kur ishim ne qeverisje, madjesot e kerkojme edhe me me shume kembengulje statusin e vendit kandidat si nevoje emergjence per te mbrojtur vendin nga klima e antiligjit qe po rrenjoset.  Ne theksuam se standardet qe ishin arritur ne tetor 2013 po zhbeheshin nje nga nje. Po zhbehej administrata publike nemenyre antikushtuese, po zhbeheshin insitucionet e pavarura ne menyre antikushtetuese, po nxitej konflikti politik e institucional me Presidentin dhese gjyqesori po futej ne krize per shkak te etjes per pushtet te kryeministrit.Kjo eshte e verteta, dhe nese e fshehim ate bejme as me pak e as me shume senje krim politik, me zgjedhesit tane, e pastaj parteneret dhe miqte tanenderkombetrare.

Ndaj dhe i kerkova komisionerit te na ndihmoje ne rrugen e integrimit, duke i treguar kryeministrit ne tryeze, te njejten rruge qe na kish treguar ne para nje viti, rrugen e standarteve europiane. Ne jemi ne kohe per statusin -thame komisionerit, -mjafton qe kryeministri te ndryshoje kursin anti BE, te zbatoje vendimin e Gjykates Kushtetuese dhe te riktheje nepune ata 5000 punonjes qe ka hedhur ne rruge, te ktheje kushtetushmerine ne vend dhe besimin tek institucionet e pavarura, te ndaloje etjen per pushtet ndaj gjyqesorit dhe konfliktin institucional me Presidentin per Gjykaten e Larte dhe te heqe dore nga konflikti politik me opoziten. Keto nuk jane ceshtje minore, por ceshtje kryesore per nje republike parlamentare. Sulmi ndaj institucionevet pavarura, masakra ne administrate si lufte klasash, sulmi ndaj pronave te shqiptareve, me tritol, filozofia me njeren dore kazmen dhe tjetren pushken, i kemi pare vetem ne kohen e diktatures.Kush i quan keto ceshtje te vogla, eshte naiv.

Jemi ne kohe per statusin. Por DUHET te ndryshoj kursi i kryeministrit nje here e me pare. Te heq dore nga kenaqesia personaleqe te jep etja per pushtet, hakmarrja poltike dhe mllefi ndaj instituciove te pavarura dhe te kthehet ne rrugen e BE, kohe ka , duhet vullnet. Nese nuk kthehet dhe ecen ne rugen e arrogances, antikushtetushmerise, antiligjit dhe harbuterise, rruga eshte e shkurter, dhe sigurisht shume larg Bashkimit Evropian.

Ky ishte qendrimi i opozites qe te mbajta ne ate tryeze edhe ne te njejtat linja mendimi ishte dhe kolegu Ristani per gjendjen e renduar te krimit te organizuar, qendrime qe u konfirmuan nga znj. Bregu ne daljet mediatike por qe lehtesisht verifikohen nga minutat e takimit, besoj  te rregjistruara.

Disave mund te mos i pelqej dhe te merziten,ashtu sic dhe u merziten ne ate tryeze, por me mire eshte te thuash te verteten sot dhe te merziten sot,  sesa ti genjesh, te buzeqeshin sot dhe neser te merziten pse i ke genjyer.

Jemi ende ne kohe per statusin, dhe ne si opozite bashke me qytetaret, do bejme gjithshka, qe te bindim miqte e vertete te Shqiperise dhe shqiptareve qe te detyrojne kryeministrin te kthehet ne rrugen e BE. Nese kryeministri nuk do degjoje as miqte e parteneret nderkombetare, as opozite, as popullin sovran dhe do vijoje ne rrugen e antilgjit, antikushtetushmerise,  shkaterrimit te demokracise ,institucioneve, dhe te drejtave te qytetareve, rruga eshte shume e shkurter, dhe nuk eshte ajo e Bashkimit Evropian. Kjo eshte e sigurt.