Gjykata e Vlorës jep masën “arrest me burg” për babain përdhunues

55

babai perdhunuesGjykata e të miturve në qytetin bregdetar në Vlorë, ka lënë në burg Bashkim Lekën, 46-vjeçarin i cili akuzohet për përdhunimin e vajzës së tij 13 vjeçe.

Gjykata në Vlorë ka dhënë masën e sigurisë “arrest në burg” edhe për tre dhunuesit e tjerë të 13-vjeçares, për Bertol Lekën 26 vjeç, Fatjon Gashi 24 vjeç dhe minorenin A.Leka 14 vjeç, që të tre banues në fshatin Lekaj. Kujtojmë këtu se vetëm një ditë më parë, 13-vjeçarja nga fshati Lekaj i Lushnjes është marrë në mbrojtje nga Shërbimi Social Rajonal, i cili në bashkëpunim edhe me autoritetet vendore do të kujdesen për të miturën. Vajza M.Leka, 13 vjeçe, denoncoi të atin në polici, pasi ishte përdhunuar dy herë prej tij. Vajza e mitur, e shoqëruar nga gjyshi, ka rrëfyer në komisariatin e Lushnjes historinë tronditëse që ka nisur nëntorin e vitit të shkuar.