Gjendet i vdekur aktori Philip Hoffman

63

hoffmanFituesi i çmimit Oscar dhe një nga aktorët më të shquar të brezit të tij, Philip Seymour Hoffman, është gjendur i vdekur në apartamentin e tij në “Manhattan” të Nju Jorkut.

Policia beson se shkaku i vdekjes të 46-vjeçarit ka qenë mbidoza e drogës. Por hetimi është ende duke vazhduar.

Hoffman e ka pranuar publikisht se varej nga përdorimi drogës dhe ishte përpjekur të shpëtonte prej saj, duke u shtruar në një qendër rehabilitimi. Ai ishte përderës i heroinës.

Ai ka luajtur në një numër filmash të njohur, ndër të cilat edhe “Capote”, “The Ides of March”, “The Hunger Games”, “The Talented Mr. Ripley”, “The Big Lebowski”, “Scent of a Woman” etj.

Hoffman është shquar edhe për rolet e tij në teatër, duke dëshmuar se ishte një aktor i kompletuar. Vdekja e tij është një humbje për artin