Enver me munde!

95

enver hoxha1Amarildo Pregapuca

Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte ti mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen , Deep Purple, Scorpions..
Jam ai djali qe emrin se kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baban ma quanin Eqerem..
Jam ai djali qe ironikisht, perdorte epitetin “Tirons” per te gjithe ata tip sekretare partishe qe “mirmengjes” ju thoje..”Te na rroje partia” pergjigjeshin me dialekt gjithfaresh, tek sa te binte rasti te ndesheshe me ta neper nderrmarrje apo lagje te Tiranes, ne universitete apo ne xhiron e madhe..qethur Kinezeshe dhe me ecje “rruli”, (epitet ky per ushtaret e rinj..)..te cilet nuk ngurronin te te kritikonin “shfaqet e huaja” ne publik, me nje ze paksa te larte, qe te ishin te sigurte qe edhe muret degjonin..
Kane qene te neveritshem..

Pra une jam ai djali qe neqeshja sa here dilje ne tribuna rrethuar nga turrma te egzaltuara..

Te kam urryer Enver, te kam urryer..

Si nje i ri qe donte te ish i lire..
I lire te blente nje makine, i lire te paguhej aq mire sa ata ne vendet perendimore, si une dhe te gjithe te tjeret, i lire te kendonte kenget e grupeve me te degjuara te kohes..i lire te bente cte donte..i lire te shikoja me shume drita shumengjyreshe ne Tirane, me shume ndertesa moderne, veshje te kohes..pse jo edhe me shume shale femrash..
Ndaj kur vdiqet ju, nuk derdha lot, si qindra mijra te tjere, apo miljona..
Por u talla nen ze..

Kane kaluar shume vite qysh atehere..jam bere prind, kam makine dhe shtepi..kam shume gjera..por edhe shume gjera me mungojne..

E para me mungon siguria per te ardhmen e punes se femijes..pavaresisht pages qe me duhet te paguaj per arsimimin e saj..
Me mungon siguria per jeten e saj..per veset qe mund te marre..si droga, apo bixhozi, apo prostitucjoni..nga nevoja per te jetuar, ne pamundesi te gjetjes se nje pune qe ti siguroje jetesen..
E dyta me mungon siguria per punen..me duhet te laje kredite bankare per borxhet qe kam marre..por kam friken edhe te shendetit..nese semurem me duhen para..Para per semundjen, para per edukimin e femijes, para per jetese..ndaj me duhet te bej llogarine se cila kushton me pak..sherimi im, apo vdekja ime, pa marre mjekime..
E treta me mungon siguria ne rruge..mund te behem preh e ndonje krimi..te ndonje krimineli..ky i fundit mund te jete edhe nje prind si une, qe ka humbur punen..apo nje i ri qe ka mbaruar shkollen..apo akoma me keq..nje njeri qe ka humb shpresen tek e ardhmja..
E katerta me mungojne shoket, kushurinjete, komshinjte…te gjithe kane ndryshuar , jane bere si ujqer..Cuditerisht kam degjuar, se edhe ata kete mendim kane per mua..
Me mungon Shqiperia..Ajo Shqiperi e bukur, e lulezuar me pyje dhe lumenj te kristalte..qe tashme duket e ndotur, e qethur, e rruar dhe e kafshuar kudo..me dhembe te deformuar betoni..
Me mungon Tirana..e rregullt , me parqe dhe hapesira ku femijet loznin para pallateve..vendin e tyre e kane zene ndertesa shume kateshe qe nderthuren me njera tjeren si ne nje orgji..nga ku lindin njerez te zymte dhe te shperfytyruar..me mendjen per te ikur diku larg, larg nga aty..
Me mungon drejtesia..te pa udhet shiten gjithcka, vodhen gjithcka..dhe sot quhen politkane..ose VIP-a..dhe femrat gjysem te zhveshura qe mbajne mikrofonin si penis ne dore..po VIP-quhen..dhe gazetaret sherbetore besnik te kujdo qe paguan..pavaresisht cmimit qe sjellin ne jete njerzish si rrjedhoje e asaj qe shkruajn..quhen VIP-a..

Ka qindra organizata ne mbrojtje te femrave, kunder dhunes ndaj tyre apo femijeve,luftes kunder droges, bixhozit..
Ehh sa shume organizata qe ka..E di dikur si kemi pasur keto organizata..por as problemet..

Me munde Enver me munde..dhe sa here te shikoj foto duke qeshur..me duket sikur me tall mua. brezin tim..sikur na ironizon dhe me dhemb shume..
Do doja te te mundja..te benim nje Shqiperi me te mire , me te bukur, me te jetueshme..se ajo qe na le ti, per ti lene femijve tane..dhe keshtu te vija pran varrit tend dhe te thoja..
Te munda Enver..te munda..!