Çfarë po ndodh me Messin?

71

Lionel-Messi1Të gjithë të apasionuarit e futbollit shtrojnë një pyetje çfarë po ndodh me Mesin. Një gjë është shumë e dukshme që argjentinasi nuk e ka më atë buzëqeshje dhe formë siç e ka pasur më parë. Edhe në takimin e  fundit ndaj Espanjoli gjurmën e vetme dhe vendimtare e dha një tjetër futbolllist, Aleksis Sanchez.

Në fakt numrat e sezonit ët kaluar për pleshtin janë të frikshme por ato gjithmonë kanë ardhur drejt rënies. Sezonin e  kaluar ai ka luajtur në këtë pikë ai ka pas luajtur 20 ndeshje, 15 me blaugranët dhe 5 me kombëtaren dhe shënoi 20 gola, ku 17 prej tyre me Barçën. Sivjet ai ka luajtur në 15 ndeshje 14 me Barcelonën dhe 1 me Argjentinën, ku ka shënuar 14 gola, 12 prej të cilëve më Kampionët e Spanjës. Po ët shohim mesataren në fakt është e ngjashme, ku 3 prej të cilave I ja shënuar në 8 ndeshje. 40 ditë të kaluar në bokse kanë qenë të rënda për Mesin. Hera e fundit që ai nuk ka luajtur për 6 ndeshje ka qenë në moshën 6 vjeçare.

Mesin që nga sezoni I kaluar vuan nga një dëmtim në këmbën e djathtë. Pas verës problem duket se u kalua, por u rishfaq me 28 shtator .Pleshti u rikthye me 19 shtator dhe shënoi vetëm ndaj Milanit. Kundër Realit luajti një ndeshje me dy fytyra.

Një tjetër faktor tjetër që mund të ketë ndikuar ndoshta është edhe ndryshimi taktik me Problemi nuk është se duhet braktisur skema tika taka pro duhet përsosur. Më par pleshti ishte o pandalshëm ndërsa tashmë nga shifrat e vrapimit në fushë ai lë për të dëshiruar.

Një lajm i mirë është që Barcelona fiton 30 për qind të takimeve në kampionat pa Mesin, dhe luan e qetë edhe në Champions. Një pjesën e e mirë e meritës duhet theksuar se shkon për Neymar. Braziliani deri tani ka dhuruar 7 asist dhe ka shënuar 4 gola në kampioant dhe Superkup.

Ndërkaq duhet ende të presim pasi pleshti kurrë nuk dihet se cafrë mund të dhuroj. Në prag është edhe Botërori dhe ndoshta ai po kursehet për të shpërthyer në takime vendimtare.